Stona Główna
Oferta
Psychoterapia
Czym jest psychoterapia
Najczęstsze pytania
Psychoterapia Gestalt
Superwizja
Warsztaty
O mnie
Inspiracje
czytelnia
Warto przeczytać
Linki
Kontakt









top

Najczęstsze pytania dotyczące psychoterapii

Na czym polega psychoterapia?
Co robi psychoterapeuta?
Kiedy warto zgłosić się na psychoterapię?
Z jakimi problemami można zgłaszać się na psychoterapię?
A co, jeśli mam wątpliwości...
Jak wygląda pierwsze spotkanie?
Jak długo trwa psychoterapia?
Kiedy psychoterapia się kończy?
Czy można przerwać psychoterapię?


Na czym polega psychoterapia?


Psychoterapia jest zaproszeniem do rozmowy o sobie i swoim życiu. Rozmowy pełnej szacunku i zrozumienia, wolnej od ocen i oczekiwań. Taka rozmowa daje szansę, aby być wysłuchanym i aby wsłuchać się w siebie. Dzięki temu możesz wyrazić wszystko to, co trzymasz w sobie. Spotkania psychoterapeutyczne trwają 50 min, zwykle raz na tydzień. Ten cotygodniowy rytm spotkań służy nawiązaniu bliskiej, bezpiecznej więzi. A więź ta jest gruntem, na którym może pojawić się zmiana.

do góry

Co robi psychoterapeuta?

Psychoterapeuta nie jest ekspertem, który wszystko wie lepiej i będzie mówił Ci, co masz zrobić. Oczywiście przeszedł gruntowne wieloletnie szkolenie i terapię własną. Ale tylko Ty możesz wiedzieć, co czujesz i czego potrzebujesz. A jeśli tego nie wiesz, terapeuta będzie towarzyszył Ci w znalezieniu twojej własnej odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Podstawą skutecznej terapii jest współpraca - razem szukamy rozwiązań, chociaż decyzja, co wybrać zawsze należy do Ciebie.

do góry

Kiedy warto zgłosić się na psychoterapię?

Najważniejsza jest tu własna decyzja. Gdy twoi bliscy mówią Ci: "powinieneś coś z tym zrobić, pójść do psychoterapeuty..." oznacza to zapewne, że niepokoją się o Ciebie. Jednak jeśli sam nie jesteś gotów przyjrzeć się sobie bliżej i zmienić coś w swoim życiu, to zapewne nie czas na terapię. Oczywiście możesz mieć mieszane uczucia: możesz pragnąć zmiany i jednocześnie bać się jej, możesz mieć nadzieję i jednocześnie wiele wątpliwości, czy zmiana jest możliwa. To naturalne. O wszystkich swoich wątpliwościach możesz porozmawiać na konsultacji. Ale decyzja, czy chcesz rozpocząć psychoterapię należy do Ciebie i tylko do Ciebie.

do góry

Z jakimi problemami można zgłaszać się na psychoterapię?

Mogą to być zarówno bardzo konkretne problemy np. konflikty w rodzinie, lęki, bezsenność, dolegliwości somatyczne itp., jak i nieokreślone poczucie pustki, braku sensu w życiu, przygniatający smutek, ciągłe napięcie, samotność... I wiele innych, które powodują, że w Twoim życiu brak spontaniczności, radości czy satysfakcji.

do góry

A co, jeśli mam wątpliwości...

Jeśli myślisz o rozpoczęciu terapii, ale masz wątpliwości czy obawy przed otwieraniem wobec obcej osoby - możesz umówić się na spotkanie konsultacyjne. W rozmowie z terapeutą mówisz tylko tyle, ile chcesz powiedzieć, dzięki temu możesz poczuć się bezpiecznie i stopniowo oswajać się z nową sytuacją i osobą terapeuty. Jeśli proponowany kontakt czy terapeuta nie odpowiadają Ci - możesz to otwarcie powiedzieć lub po prostu zrezygnować bez tłumaczenia się.
Warto spróbować zamiast wyobrażać sobie i rozmyślać "czy ta terapia jest na pewno dla mnie...?"

do góry

Jak wygląda pierwsze spotkanie?

Rozpoczęcie psychoterapii poprzedzają spotkania konsultacyjne (zwykle 1-3 sesje). W tym czasie uzgadniamy jaka pomoc jest Ci potrzebna, z jakimi problemami borykasz się w życiu i jakie masz oczekiwania wobec terapii. Wtedy też umawiamy się wspólnie co do celu terapii i czasu jej trwania, a Ty możesz spytać o wszystko co, związane jest z  proponowaną psychoterapią. Nie musisz się szczególnie przygotowywać do tego spotkania - powiesz tyle, ile zechcesz, a tego, co najważniejsze i tak nie da się zaplanować ?.
Spotkanie konsultacyjne to też czas na wzajemne poznanie się i Twoją decyzję, czy chcesz mi zaufać.

do góry

Jak długo trwa psychoterapia?

Czas trwania psychoterapii zależy od rodzaju problemu i celów, jakie chcesz osiągnąć oraz Twojego zaangażowania i gotowości na zmianę. Terapia krótkoterminowa (do 6 miesięcy) skoncentrowana jest na rozwiązaniu konkretnego problemu. Pomocna jest szczególnie wtedy, gdy podłożem problemu jest zewnętrzna sytuacja, np. jakaś nagła zmiana w życiu.
Terapia długoterminowa (1-3 lata) służy głębszej zmianie siebie i swojego sposobu przeżywania. Jest ona bardziej pomocna, gdy chcesz zrobić "generalny remont" w swoim życiu lub gdy Twoje problemy mają głębsze podłoże związane jest z przeżyciami z przeszłości.

do góry

Kiedy psychoterapia się kończy?

Psychoterapia kończy się, gdy uznasz, że doszliśmy tam, gdzie chciałeś, Twój cel został osiągnięty i satysfakcjonuje Cię zmiana w Twoim życiu. Oczywiście, wraz z poszerzaniem swojej świadomości w trakcie trwania terapii, ten pierwotny cel może się zmienić.

do góry

Czy można przerwać psychoterapię?

Oczywiście, że tak. Psychoterapia zależy od Twojej decyzji i w każdej chwili możesz z niej zrezygnować. Warto jednak porozmawiać o tym zanim przerwiesz terapię. Ostatnie spotkania (zamiast "pożegnalnego smsa") pomagają domknąć i lepiej zrozumieć to, co się zadziało w trakcie terapii.
Dlatego ważne jest, żeby rozmawiać z terapeutą o tym, co trudne, budzące silne emocje czy wątpliwości. Dotyczy to także przeżyć związanych z przychodzeniem na terapię, jak i wszelkich uczuć wobec terapeuty. Często otwarta rozmowa o trudnościach, rozczarowaniach czy emocjach jakie budzi terapeuta może być istotnym punktem zwrotnym zarówno w procesie terapii. A potem w życiu.

do góry

Jeśli masz inne pytania, możesz po prostu zadzwonić i spytać :)



Czy aby zacząć psychoterapię, trzeba dużo o niej wiedzieć? Niekoniecznie. Zbyt dużo informacji może przeszkadzać we własnym doświadzczeniu tego, czym dla mnie jest psychoterapia.
Jednak niektórzy potrzebują dowiedzieć się więcej, żeby poczuć się bezpieczniej w nowej sytuacji. Dla tych osób polecam e-book o psychoterapii napisany specjalnie dla klientów. Tu można pobrać e-book Psychoterapia po ludzku
Publikacja wydana przez Stowarzyszenie INTRO we Wrocławiu, zamieszczona za zgodą Portalu Pomocy Psychologicznej PSYCHOTEKST www.psychotekst.pl


© ZAUFAJ SOBIE. Gabinet psychoterapii i inspiracji, Warszawa, 2012