Stona Główna
Oferta
Psychoterapia
Superwizja
Warsztaty
O mnie
Inspiracje
czytelnia
Warto przeczytać
O terapii
Inspirujące do rozwoju
Dla rodziców Linki
Kontakt









Inspirujące książki dla rodziców

Jak wychować szczęśliwe dzieci?, Wojciech Eichelberger
Szczęśliwi rodzice wychowują szczęśliwe dzieci- taka jest myśl przewodnia tej książki. Autor nie zajmuje więc dawaniem rad nt. wychowania dzieci, lecz pokazuje jak własne dzieciństwo odbija się na naszym byciu rodzicem. Rodzice zapominają o swoim "wewnętrznym dziecku", które częstokroć czegoś jeszcze próbuje się domagać, ale jego potrzeby są całkowicie ignorowane. Dopóki nie nawiąże się z nim kontaktu, dopóki się o nie nie zatroszczy, trudno wychować szczęśliwe dzieci.

Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły, Adele Faber, Elaine Mazlish
Klasyczna książka ucząca jak słuchać i rozmawiać z dziećmi. Klasyczna, bo mimo setek poradników na ten temat, wciąż jest niezastąpiona. Pokazuje nie tylko, co służy bliskiemu kontaktowi z dzieckiem, ale też jak to zrobić, jak z empatią słuchać uczuć i potrzeb zarówno dziecka jak i swoich, tak aby móc się naprawdę spotkać.

Rodzeństwo bez rywalizacji. Jak pomóc własnym dzieciom żyć w zgodzie, by samemu żyć z godnością - Adele Faber, Elaine Mazlish
Książka pokazuje jak stosować tą metodę w wychowaniu rodzeństwa, jak uczyć dzieci samodzielnego rozwiązywania konfliktów, wyrażania tzw. negatywnych uczuć, jak pomóc im uwolnić się od grania określonych ról.

Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały, jak słuchać, żeby z nami rozmawiały, Adele Faber, Elaine Mazlish
Nastolatki stawiają przed rodzicami szczególne wyzwanie, chcą wolności zamiast kontroli, często sprawdzają rodzicielski autorytet. Książka pokazuje, jak utrzymać (lub nawiązać) z nimi bliski kontakt w czasie, gdy tak wiele w ich życiu się zmienia.

Dziecko z bliska, Agnieszka Stein
Książka o tzw. rodzicielstwie bliskości, które akcentuje silną więź emocjonalną rodziców i dziecka. Autorka dyskutuje z wieloma popularnymi mitami dotyczącymi m.in. jedzenie, tzw. "rozpieszczania dzieci", posłuszeństwa i "grzeczności". Odwołuje się zarówno do różnych badań psychologicznych i kulturoznawczych, jak i własnego doświadczenia. Mądra książka, choć nie ma w niej śladu mądrzenia się i pouczania rodziców, co i jak powinni robić.

Jak porozumieć się z małym dzieckiem, Aletha J. Solter
Książka, choć ma banalnie brzmiący tytuł, jest znakomita i odkrywcza. Opisuje rozwój dziecka od noworodka do dziecka ok. 3 roku życia, czyli w tym najważniejszym dla rozwoju okresie, kiedy tworzy się podstawowe poczucie bezpieczeństwa, zaufania do świata i poczucie własnej wartości. Mówi o tym, jak odczytywać potrzeby stających za płaczem czy krzykiem dziecka. Pokazuje, jak nasze ograniczenia, wywodzące się z naszego dzieciństwa i naszych kiedyś niezaspokojonych potrzeb mogą wzbudzać w nas złość czy lęk i utrudniać bliskość z dzieckiem. Autorka przedstawia też niezwykle (wśród innych książek poradnikowych) podejście do dziecięcego płaczu - akceptacja i towarzyszenie, zachęcanie do wypłakania się i uwolnienia napięcia ("Potrzebujesz sobie połkać? Dobrze, płacz, ja tu jestem"), zamiast szybkiego uspokajania dziecka ("No już dobrze, nic się nie stało...")

Bajki, które leczą, Doris Brutt
Książka pokazuje, jak pomóc dziecku poradzić sobie z trudnymi dla niego sytuacjami czy emocjami poprzez opowiadanie mu bajek terapeutycznych. Tłumaczenie dziecku, że "pod łóżkiem naprawdę nie mieszka żaden potwór, chodź zobacz.." rzadko bywa skuteczne. A bajki-pomagajki naprawdę potrafią pomóc małemu człowiekowi uporać się z tym, co dla niego bolesne, od kłótni z kolegą po rozwód rodziców. To taka psychoterapia dla najmłodszych, którą każdy rodzic może stosować w domu. Ta książka nie tylko podpowiada gotowe opowiadania (na lęki, smutki, nieśmiałość itp.), jak też uczy jak samemu tworzyć takie bajki.



© ZAUFAJ SOBIE. Gabinet psychoterapii i inspiracji, Warszawa, 2012