|
Książki o psychoterapii
Kat miłości. Opowieści psychoterapeutyczne, Irvin Yalom
Psychoterapeuta pracujący w głęboko humanistycznym nurcie terapii egzystencjalnej opisuje prawdziwe historie terapii, którą przechodził ze swoimi klientami. Pisze żywo, barwnie i prawdziwie.
Mama i sens życia. Opowieści psychoterapeutyczne, Irvin Yalom
Kolejne opowieści psychoterapeutyczne, ukazujące cierpienie i zmianę, jakiej człowiek może dokonać, przyglądając się sobie w spotkaniu z terapeutą.
Patrząc w słońce. Jak przezwyciężyć grozę śmierci, Irvin Yalom
Napisana prosto i przystępnie książka o lęku przed śmiercią i przemijaniem i różnych naszych metodach radzenia sobie z tym lękiem. Yalom, znakomity psychoterapeuta egzystencjalny, pokazuje jak świadomość śmierci przekłada się na jakość życia.
Pozwól, że Ci opowiem. Bajki, które nauczyły mnie jak żyć, Jorge Bucay
Powieść opowiadająca historię terapii pewnego mężczyzny, któremu terapeuta opowiada różne przypowieści (metaforyczne bajki), aby sam znalazł odpowiedzi na nurtujące go pytania. I te właśnie bajki są w książce najcenniejsze.
Radość, Alexander Lowen
Często zapominamy, że ciało człowieka jest równie ważne, co jego psychika. Ból nie jest wrogiem, którego musimy szybko pokonać tabletkami przeciwbólowymi, lecz "mową ciała", ważną informacją o tym, co zostało stłumione i zepchnięte do nieświadomości. Nie sposób osiągnąć szczęścia, doświadczać prawdziwej radości i głębokiej satysfakcji z życia, odcinając się od swojego ciała.
Traumy z dzieciństwa, nieuświadomione lęki, tłumiona złość mogą powodować wiele dolegliwości w ciele. Aleksander Lowen, doświadczony terapeuta i twórca bioenergetyki (terapii skierowanej na związek ciała i umysłu) pisze o tym, jak odzyskać naturalny, dziecięcy stan radości, poprzez ćwiczenia, które przywracają ciału witalność i wyzwalają energię ze stłumionych uczuć.
Przyjemność, Alexander Lowen
"Przyjemność to jedyna siła zdolna przeciwstawić się potencjalnie destrukcyjnemu wpływowi władzy. Wielu ludzi sądzi, że jest to rolą miłości. Ale jeśli miłość ma być czymś więcej niż słowem, to musi opierać się na odczuciu przyjemności. W tej książce pokazuję, w jaki sposób doznawanie przyjemności lub cierpienia determinuje nasze emocje, myśli i zachowania. Omawiam psychologię i biologię przyjemności, badam jej źródła w naszym ciele, w przyrodzie i w całym wszechświecie. Odwołując się do analizy bioenergetycznej i stosując postulowane przez nią ćwiczenia redukujące napięcie, możemy odzyskać naszą cielesną zdolność do doznawania radości i nasze możliwości twórcze". Alexander Lowen
Kobieta bez winy i wstydu, Wojciech Eichelberger
Krótka, ale treściwa książka. Ujawnia funkcjonujące w kulturze stereotypy wobec kobiet i ukazuje, jak głęboko mogą one ranić kobiety i godzić w kobiece poczucie wartości, godność, mądrość, radość z bycia kobietą i bliskość z innymi kobietami. Pokazuje (z perspektywy psychoterapeutycznej), gdzie mogą zaczynać się problemy kobiet z ich kobiecością, akceptacją siebie, seksualnością czy poczuciem wartości,
Zdradzony przez ojca, Wojciech Eichelberger
Książka pokazuje jak trudne kontakty ojca z synem i brak pozytywnego męskiego wzorca wpływają na jego późniejsze problemy w życiu: trudności w byciu blisko z kobietami i innymi mężczyznami, przymus odnoszenia sukcesów, lęk przed słabością i emocjami. Napisana prostym językiem, ale przekazująca głębokie treści. Książka zachęcająca do refleksji zarówno ojców i synów, jak i matki mające synów czy partnerki zranionych mężczyzn.
Dramat udanego dziecka. W poszukiwaniu siebie, Alice Miller
Ranienie dziecka to nie tylko bicie, molestowanie i wyzwiska. To także brak rodzicielskiej uwagi, ignorowanie dziecięcych potrzeb, zaprzeczanie uczuciom, wzbudzanie poczucia winy, podważanie wiary w jego własne zdolności. Traumy dzieciństwa są najczęściej wypierane, dlatego mit beztroskiego i szczęśliwego dzieciństwa przykrywa bolesną prawdę o tym, czego doświadczyliśmy.
Książka Alice Miller to poruszające studium dyskretnej toksyczności rodziców, którzy swoim dzieciom zapewnili (pozornie) szczęśliwe dzieciństwo w pędzie do doskonałości i nieustannych sukcesów. To książka o tym, jak odkrywając zranienia, których doświadczyliśmy w dzieciństwie, możemy dotrzeć do naszego prawdziwego Ja.
Pomaga zrozumieć, dlaczego - mimo iż świadomie całe życie uparcie szukamy tego, czego nie dostaliśmy od swoich rodziców - wciąż doświadczamy niezaspokojenia.
Rodzinna karuzela. Terapia rodzin bez tajemnic, Augustus Y. Napier, Carl Whitaker
Autentyczna historia terapii rodziny Briceów, prowadzona przez dwóch terapeutów Carla Whitakera oraz narratora opowieści, Augustusa Napiera. Pokazuje jak sesja po sesji zmienia się ich rozumienie problemu, z którym przyszli na terapię oraz oni sami. Pokazuje, na autentycznej historii, że to co widzimy jako problem w rodzinie (destrukcyjne zachowanie jednej z osób) jest tylko objawem, a prawdziwy problem często leży zupełnie gdzie indziej. Bardzo mądra książka, którą czyta się jak wciągającą powieść.
|