|
Książki inspirujące do rozwoju
Biegnąca z wilkami, Clarissa Pinkola Estes
Niezwykła książka o kobiecej duszy i drodze wewnętrznego rozwoju. Piękna, głęboka, symboliczna. Książka, której nie da się po prostu przeczytać, a raczej wielokrotnie do niej wracać. Autorka używa starych mitów i baśni, żeby pokazać istotę trudności, na jakie napotykają kobiety w swoim i drogę wyjścia, a raczej przemiany. Drogę dorastania do bycia pełną, mądrą, silną i żywą kobietą. Drogę Dzikiej Kobiety - życiodajnego kobiecego ducha, którym drzemie w każdej z nas.
Porozumienie bez przemocy. O języku serca, Marshall B. Rosenberg
Marshall Rosenberg opisuje stworzoną przez siebie (i praktykowaną na co dzień) metodę świadomego porozumienia się. Pokazuje, że nie jesteśmy odpowiedzialni za uczucia innych i zamiast czuć się winnym lub bronić się przez atak, możemy wczuć się w swoje uczucia i potrzeby i wyrazić je wprost. Pokazuje, jak słuchać z empatią zarówno siebie jak i innych, tak, aby nawet w konfliktowej sytuacji, móc się spotkać.
Rozwiązywanie konfliktów poprzez porozumienie bez przemocy, Marshall B. Rosenberg
Książka-wywiad z Marshallem Rosenbergiem, pokazuje jak twórca metody Porozumienia bez Przemocy próbuje stosować ją w swoim codziennym życiu: z dziećmi, w kontaktach z gangami ulicznymi, z nieprzychylnymi mu urzędnikami, z osobami uwikłanymi w konflikty narodowościowe. Bardzo inspirująca książka.
W co grają ludzie. Psychologia stosunków międzyludzkich, Eric Berne
Książka nie jest poradnikiem, lecz zaproszeniem do zrozumienia nieświadomych gier zwykłych ludzi zaangażowanych w podwójne komunikaty. Przykłady tych gier to: gry "Kopnij mnie", "Patrz, co przez ciebie zrobiłem", "Tak, ale...", gry małżeńskie jak "Udręczona", "Gdyby nie ty...", "Patrz jak bardzo się starałam...". Gry takie są powszechnie obecne w relacjach rodzinnych, partnerskich i koleżeńskich, a utrudniają nam doświadczenia prawdziwej bliskości.
Powrót do swego wewnętrznego domu. Jak odzyskać i otoczyć opieką swoje wewnętrzne dziecko, John Bradshaw
Książka pomocna w autoterapii - pokazuje, jak krzywdy z okresu dzieciństwa i dorastania mogą wpływać na problemy, z jakimi borykamy się w dorosłym życiu.
Autor proponuje wiele ćwiczeń (pisanie listów, afirmacje, medytacje), pomagających poradzić sobie z dręczącym poczuciem winy, wstydem, złością, niską samooceną. I choć nie zastąpi własnej psychoterapii, może być bardzo pomocna w trakcie jej trwania, zwłaszcza dla Dorosłych Dzieci Alkoholików.
|